טובלרון בעזריאלי – חידה לקיץ

חזרתי לא מזמן מחו"ל והבאתי אתי מנטוס. כן, אני יודע שזה לא נחשב משהו שמביאים מחו"ל, אבל טובלרון כבר היה לי, וחיפשתי להשלים סדרה של חטיפים בצורות שמזכירות את מגדלי עזריאלי. התוצאה לפניכם – זו לא רק תמונת השראה, אלא חידה: כמה חטיפים מכל סוג ימלאו את  החלל של מגדלי עזריאלי שדומים להם?

אם אתם חושבים שזו חידה קלה – תחשבו שוב. את החלקים הראשונים שלה אפשר לפתור בקלות יחסית – המגדל המרובע הוא בעצם תיבה, ואם נדע את המידות של חטיף מארס, נוכל לחשב בצורה די פשוטה כמה תיבות מארס ממלאות את הבנין.

המגדל המשולש (טוב, נו, המנסרה) וטובלרון הם קצת יותר טריקיים, אבל למרבה המזל שניהם משולשים שווי צלעות, אז קצת חשיבה ואפשר לעלות על הנוסחה.

אבל חכו שתגיעו למגדל העגול. איך יודעים כמה עיגולים בקוטר של מנטוס מכסים את הבסיס (או התקרה) של המגדל העגול או, למעשה, הגלילי?

למעשה יש יותר מתשובה אחת לחידה הזו, כי למרות שהגודל של מגדלי עזריאלי לא משתנה, יש לכל אחד מהחטיפים מספר גדלים שונים. טובלרון, למשל, מגיע אפילו למשקל של 4.5 ק"ג (ו- 24,000 קלוריות).

לא נריב על זה – תחליטו לאיזה גודל של חטיף אתם מתייחסים ותפתרו בהתאם!

איך יודעים מה המימדים של מגדלי עזריאלי? כל המידע באינטרנט…

רוצים כמה טיפים בשביל החישובים?

הכנתי בשבילכם את הקיט המושלם.

הנה דף נוסחאות של משרד החינוך ל- 3 יח"ל מתמטיקה – תוכלו למצוא בו את הנוסחאות לחישוב שטחים ונפחים, וגם סדרות (אולי תרצו להשתמש בזה לחישוב מספר הטובלרונים.

בשביל החישוב של המגדל העגול אולי תרצו להשתמש במחשבון שבודק כמה עיגולים קטנים נכנסים לתוך עיגול גדול יותר – זה פחות ברור מאשר במקרה של ריבועים ומשולשים.

מה המידות של המגדלים השונים? באינטרנט אפשר למצוא קבצי pdf עם שרטוטים של קומות טיפוסיות, אבל הנה הנתונים הבסיסיים:

המגדל העגול הוא בגובה 187 מטר (50 קומות) ושטח כל קומה הוא 1520 מ"ר.

המגדל המשולש הוא בגובה 169 מטר (46 קומות) ושטח כל קומה הוא 1430 מ"ר.

המגדל המרובע הוא בגובה 154 מטר (42 קומות) ושטח כל קומה הוא 1385 מ"ר.

רק בשביל ההשוואה – המגדל הגבוה בעולם, בורג' חליפה, הוא בגובה 828 מטר.

אגב, מתוכנן להיבנות במתחם עזריאלי גם מגדל רביעי, בצורת ספירלה. אני רץ לקנות מרשמלו ספירלה כדי לבדוק גם אותו.

בהצלחה, ושתפו אותי בתוצאות

[email protected]