סנדלר יכול ללכת יחף

לפני כמה ימים התארחתי בסדנה שהעביר חבר, שהוא במקרה גם חוקר עתידים די מוכר. הבטחתי לא להפריע, להיות זבוב על הקיר ולא להשתתף במשימות שהוא נותן לקבוצה. לא הצלחתי ועל הדרך גם נפלתי באחד הבורות שאני נוהג להזהיר מפניו כשניגשים לפתור בעיה.

הייתי צריך לזהות מראש את התחבולה שלו – הוא חילק את הקבוצה לשלושה צוותים, ונתן לכל צוות לבחור לעצמו שם מייצג (מי אמר "האריות"?). לאחר מכן הוא הציג בפניהם בעיה מורכבת שדורשת חשיבה יצירתית ואין לה תשובה טריוויאלית.

אנשים עם יצר תחרותי ויכולות גבוהות לא צריכים יותר מזה כדי "להבין" שמדובר בתחרות, למרות שזו בכלל לא היתה קיימת. שלושת הצוותים יכלו לייצר תשובות שונות שכולן טובות, וממילא לא הוגדרה תמורה כלשהי לצוות המנצח. כל כך מעט רמזים נדרשים לנו כדי לעבור למצב תחרותי..

זה עבד גם עליי: צירפתי את עצמי לאחד הצוותים ובמשך כמה דקות התחלנו להעלות סדרה של רעיונות אפשריים לפתרון יצירתי שעומד באילוצים של הבעיה. אני יכול לחסוך לכם את המתח – היו רעיונות נחמדים אבל אף צוות לא הציע איזו פריצת דרך.

"רוב בני האדם, כשנתקלים בבעיה או באתגר, ניגשים מיד לנסות לזהות פתרונות". כשהוא אמר את המשפט הזה כבר הבנתי שגם אני נפלתי. חוקר עתידים, הוא המשיך, יפנה קודם לפירוק הבעיה למרכיבים, ישאל שאלות המשך כדי להשלים מידע, יאסוף עוד נתונים, ינסה לבצע שינויים או מניפולציות על כל חלק מהמערכת. זה הרי בדיוק השלב הראשון של חשיבה המצאתית שיטתית. איך נפלתי!

הסנדלר הולך יחף

קורה לכולנו שאנחנו לא מיישמים בעצמנו את מה שאנחנו מתמחים בו, ואפילו את מה שאנחנו מעבירים לאחרים. סנדלרים הולכים לפעמים יחפים. איך אני יודע שזה נכון לכולם? כי לביטוי הזה יש לא מעט נרדפות בשפות אחרות, שממחישות את אותו הדבר גם על מקצועות אחרים:

בערבית הביטוי הוא "הסנדלר יחף, החייט עירום והדלת בבית הנגר עקורה ממקומה" (السكافي حافي والحايك عريان وباب النجّار مخلّع)

ביוונית, לעומת זאת, הילדים של הסנדלר הולכים יחפים

באיטלקית ובספרדית אומרים שבבית הנפח יש סכין מעץ

ובצ'כית – הסוסה של הנפח הולכת יחפה

ויש עוד לא מעט דוגמאות – רובן המוחלט על בעלי מלאכה מסוג זה. אבל זה נכון גם לגבי מקצועות חדשים יחסית: יוצרי תוכן דיגיטלי שאתר האינטרנט שלהם לא עודכן כבר שנים, יועץ השקעות ללא תיק השקעות… ומה דעתכם על יועצי זוגיות ללא זוגיות, עובר סף?

זה בסדר גמור לטעות לפעמים, או לא להקפיד על ה- best practices של המקצוע שלך. אם לעשות לעצמי הנחה, זה אפילו צפוי כשאתה נמצא בסיטואציה שבה אתה לא נדרש להיות המומחה. השאלה היא רק אם אין נעליים בכלל, או שקורה מדי פעם שאתה מסתובב יחף כשאתה חושב שאתה על שפת הים.