פתאום קל לזכור את הקוד

בדלת הכניסה לשירותים בבניין שבו אני עובד יש קוד מרגיז. יש בו רק ארבע ספרות, אבל אף אחת מהן לא קשורה לשניה ואף פעם לא הצלחתי לזכור אותו. בכל פעם מחדש אני צריך לחפש את התכתבות הווטסאפ שבו מישהי כתבה לי אותו. לא עוד! מצאתי שיטה קלילה לזכור אותו, ואולי היא תעבוד גם לכם.

לרגל יום הפאי שחל לפני מספר ימים צייץ היוזר הנפלא World of Engineering סרטון שבו נעשה שימוש במשפט, כדי לזכור את 13 הספרות הראשונות אחרי הנקודה. הנה המשפט:

How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics

הטריק הנסתר הוא שמספר האותיות בכל מילה מייצג ספרה, כך שאם המשפט המשעשע נחרט לכם בראש תוכלו תמיד לשחזר ממנו את המספר 3.14159265358979

קל לנו הרבה יותר לזכור טקסט בעל משמעות מאשר רצף ספרות לכאורה אקראיות. יחד עם זאת, ברור שהטריק הזה לא יכול לעזור לנו לזכור יותר מעשרות בודדות של ספרות, אלא אם אנחנו שחקני תיאטרון מוכשרים שרגילים לשנן טקסטים ארוכים מאד.

אבל קודים של כרטיסי אשראי, לוגין למחשב וכמובן דלתות כניסה לשירותים הם קצרים יחסית, ואפשר להשתמש בשיטה הזו כדי לא לעמוד מולם חסרי אונים ברגעי לחץ.

אני הייתי צריך למצוא משפט שמתאים לקוד 1327. נתתי משימה ל- ChatGPT למצוא עבורי משפט עם 4 מילים שהאורך שלהן הוא לפי הספרות הללו. הביצוע שלו היה בינוני למדי, אבל טוב דיו כדי לתת לי התחלות שמהן מצאתי שני משפטים נהדרים:

A lot of changes

I see no toilets

חדי האוזן ביניכם יכולים לזהות שביקשתי ממנו משפט שמתאים לסיטואציה – דלת השירותים בחברה שעוסקת בחדשנות. זה מקל עוד יותר על שינון המשפט!

אני זוכר שהוספה של מוזיקה היא אמצעי נוסף לשינון, כי גם אני גדלתי על המשפט הידוע מהתכנית זהו זה "צלצלו ל- 414155" (או על הורסיה השניה – 426144) וגם על " שישאר בינינו, הטלוויזיה הישראלית, רוממה, ירושלים, מיקוד: 91903".

אז ניסיתי את מזלי שוב – נתתי גם לצ'ט וגם לקלוד רשימה ארוכה של שירים מוכרים באנגלית וביקשתי ש"יחלץ" מהם את הקוד שהם מייצגים באמצעות אורך המילים שלהן. שניהם עבדו טוב במשך כמה עשרות שירים ואז התחרפנו. מזל שיש לי כבר שתי אופציות, אז ויתרתי להם הפעם.

ברור שהשיטה לא מושלמת. איך מייצגים, למשל את הספרה 0 אילו היתה חלק מהקוד? הרי אין מילה שהאורך שלה 0. ובכלל, בעברית קשה עוד יותר להשתמש בה כי גם אין מילים עם אות אחת. לשני הבאגים האלו אפשר לייצר מעקפים, אבל לא חייבים – מוזמנים להשתמש בה לפחות במקרים שבהם שתי הספרות הללו אינן חלק מהקוד.