האופציה הראשונה או השניה? ChatGPT יודע מה נכון

כן, גם אני שיחקתי השבוע עם ChatGPT.

לא, גם אני עדין לא מרוצה לגמרי מהתשובות שלו.

אבל השאלה הכי מעניינת ששאלתי אותו בכלל לא נועדה לבחון עד כמה הוא יודע להבין שפה טבעית, אלא עד כמה אני יודע להבין שפה טבעית.

 

התכתבתי עם מורה עמית באחד ממרכזי המחוננים, והוא שאל אותי לגבי ההתרשמות שלי מהאופן שבו אחד הילדים השתלב מבחינה חברתית. השאלה לא הפתיעה אותי, מכיון שהדאגה לפן החברתי והרגשי חשובה לא פחות (ופעמים יותר) מהתכנים הלימודיים במרכז. מה שהפתיע אותי היה שמדובר באחד הילדים החברותיים ביותר, שיודע להסתדר בכל צוות שבו הוא משולב. אולי יש משהו שאני מפספס?

כתבתי לו את התרשמותי החיובית, והוספתי שאלה בווטסאפ: האם זה דומה למה ששמעת ממורים אחרים או לא?

התשובה שלו היתה "כן"

כאן התבלבלתי.

אני שאלתי שאלת "או", שאלה עם שתי אפשרויות. כל אחד יודע שעל שאלת "או" אי אפשר לענות כאילו היא שאלת כן / לא. מיד יריתי שאלה משלי:

אתה מתכוון ל- "כן – ההתרשמות דומה" או ל- "כן, ההתרשמות לא דומה"?

את התשובה "כן – ההתרשמות דומה" כבר הבנתי מיד.

 

אז נרגעתי לגבי הילד, אבל לא לגבי היכולת שלי להבין תשובה כל כך פשוטה. שאלתי שתי מכרות שאני מעריך מאד את דעתן ואת ההיכרות שלהן אתי אם זה רק אני שמדקדק ככה, והן היו מבינות מיד לאיזו מהאפשרויות הוא התכוון בתשובה שלו.

ברור, הן ענו. הוא התכוון שההתרשמות דומה, מה אתה מציק לו?

 

בשבוע האחרון אני בודק כל מיני שאלות באמצעות ChatGPT, יכולת מרשימה נוספת מבית OpenAI שמאפשרת לנהל צ'ט אמיתי שמבוסס על בינה מלאכותית. כתבו עליו כל כך הרבה בתוך פרק זמן קצר במיוחד, כך שאני לא חשוב שאתם צריכים שאחפור עוד על כמה המנוע הזה מרשים / מפתיע / שימושי / מאיים / לא בשל…

פתחתי את הממשק ושאלתי אותו למה התכוון השותף שלי לשיחה.

ניסיתי שני ניסוחים שונים, אבל המסר משתי התשובות זהה: הבעיה היא אצלי!

כששאלתי פרטנית לגבי הניסוח שבו השתמשי, התשובה של ChatGPT היתה שהשותף השיב בחיוב לאפשרות הראשונה. בדיוק מה שאמרו לי שתי המכרות.

גם כששאלתי באופן כללי למה מתייחסת התשובה "כן" על שאלה עם שתי אופציות, הכזור חזר אליי. הבוט ענה שאי אפשר לדעת והייתי צריך לנסח את השאלה כך שיהיה ברור שמדובר בשתי אופציות, או לחילופין לבקש הבהרה לתשובה.

 

אני יוצא מהניסוי הקצרצר הזה עם שתי מסקנות.

הראשונה היא ש- ChatGPT אמנם עדין לא בשל לגמרי אבל לפחות הפעם הוא הוכיח שהוא מבין שיחה טבעית יותר טוב ממני. הפעם אני הייתי הבוט.

המסקנה השניה נוגעת להנחה שלי, שאם מישהו שואל אותי איך תלמיד השתלב חברתית – זה מעיד על בעיה. לא, לפעמים זה אומר שהוא מרוצה ממה שהוא ראה והוא רוצה לוודא שגם אחרים אופטימיים כמותו. לא חייבים להיות שליליים…

עד כאן להפעם

when I ask a friend if my thoughts are aligned with what he heard from others or not and he answers "yes" – does he mean they are aligned or not?

when I ask a question with two options and my partner answers "yes" – which option does he refer to?